Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Całkiem nowa Muzykoteka!

Rozpoczęcie roku szkolnego uczciliśmy wyjątkowo hucznie – premierą nowej wersji serwisu Muzykoteka Szkolna, stworzonej specjalnie z myślą o nauczycielach.

Gdzie okiem sięgnąć, wszyscy słuchają muzyki. W autobusie, na spacerze, w domu, na pikniku w środku lasu, w szkole i pracy. Coś jednak sprawia, że gdy mowa o filharmonii, orkiestrze i muzyce klasycznej większość czuję się niekomfortowo, odruchowo unika tematu i dla wszelkiej pewności odpowiada, że nie zna nut, tej poważnej muzyki nie rozumie, a w filharmonii jest po prostu nudno.

Z czego wynika ten stan rzeczy? Eksperci nie mają wątpliwości: z niedostatków systemu edukacji. Od czterech lat Muzykoteka Szkolna wychodzi naprzeciw nauczycielom i uczniom oferując kompendium wiedzy o muzyce klasycznej w nowoczesnej i innowacyjnej formie.

Zobacz, co słyszysz!

W świecie pełnym obrazów sama muzyka potrafi zginąć, dlatego stworzyliśmy bazę materiałów filmowych, które pozwalają lepiej zrozumieć świat filharmonii, pracy kompozytora i muzyków orkiestry symfonicznej. W cyklu filmów Gra miejska w reżyserii znakomitego dokumentalisty Piotra Stasika uczniowie szkoły podstawowej w niekonwencjonalny sposób poznają świat instrumentów i różnych brzmień, gimnazjaliści szukają harmonii w zgiełku miasta i próbują zdefiniować czym są podstawowe elementy każdego utworu, czyli rytm i melodia, a licealiści wkraczają w nieznany świat muzyki najnowszej i poznają współczesnych kompozytorów.

Tym, którzy nigdy nie mieli okazji zajrzeć za drzwi filharmonii, polecamy Orkiestrownik, czyli cykl filmów prezentujących wszystkie instrumenty orkiestry symfonicznej – od skrzypiec aż po kotły czy werbel. Już 15 września udostępnimy także przygotowaną wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca aplikację mobilną wprowadzającą w świat orkiestry w rytmie słynnego Bolera Maurice’a Ravela.

Muzyka klasyczna nie rozwijała się niezależnie od innych gatunków, dlatego wiele uwagi poświęcamy muzyce tradycyjnej (m.in. w cyklu filmów Muzyka odnaleziona czy reportażach z festiwali Wszystkie Mazurki Świata).

Wprowadzamy także w świat rockowego instrumentarium – cykl filmów Szkoła rocka czy opisy instrumentów muzyki tradycyjnej (od suki biłgorajskiej do fideli płockiej), a dla dociekliwych także świat instrumentów historycznych (Barokowe lekcje).

Scenariusz na 45 minut

Z myślą o naszych głównych użytkownikach, czyli nauczycielach muzyki i animatorach, w nowej wersji serwisu stworzyliśmy dział Nauka, w którym można odnaleźć scenariusze lekcji muzyki dostosowane do podstawy programowej dla wszystkich poziomów nauczania, a także liczne niekonwencjonalne propozycje prowadzenia zajęć muzycznych od przedszkola aż do szkoły ponadgimnazjalnej. Cykl Muzyczne Smakizestaw ćwiczeń przygotowany przez Barbarę Kingę Majewską – to pomysł na powiązanie nauki słuchania z… kulinariami. Z kolei Fraszki na fortepian to zestaw schematycznych ćwiczeń dla rozpoczynających naukę gry na instrumentach klawiszowych.

Tańczyć każdy może

Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom i prośbom naszych użytkowników jeszcze we wrześniu udostępnimy cykl filmów edukacyjnych do nauki polskich tańców narodowych. Niewątpliwie przyda się on nie tylko maturzystom tuż przed studniówką. Materiały zostały zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca i zostaną powiązane z licznymi tekstami i definicjami tańców znajdującymi się w serwisie Muzykoteka Szkolna.

Najważniejsze to słuchać

Choć mogłoby się wydawać, że dziś muzyka nie może istnieć w oderwaniu od obrazu, to jednak wierzymy, że po niewielkim przygotowaniu największą satysfakcję daje po prostu słuchanie. W Kanonie Muzykoteki można odbyć podróż od średniowiecza aż do współczesności, a wśród ponad 450 utworów udostępnionych w serwisie można znaleźć barokowe opery, muzykę eksperymentalną, wielkie dzieła symfoniczne i muzykę wokalną.

Wielka premiera

Inauguracja nowej wersji Muzykoteki Szkolnej 1 września wraz z pierwszym dzwonkiem. Portal będzie funkcjonował w dwóch odsłonach – dla nauczycieli i uczniów specjalnie sortując najciekawsze i najprzydatniejsze treści. Podobnie jak w poprzedniej wersji serwisu dostęp do niego będzie bezpłatny i nie będzie wymagał logowania, a ze wszystkich zamieszczonych w nim treści, w tym także filmów i nagrań audialnych, w ramach działań edukacyjnych będzie można korzystać bez ograniczeń. Warto też dodać, że w nowej odsłonie portal będzie także dostosowany do urządzeń mobilnych – często wykorzystywanych w zajęciach edukacyjnych tabletów oraz smartfonów. Nowa Muzykoteka Szkolna będzie też w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych, będą one mogły korzystać ze wszystkich funkcji, strona prezentuje się prawidłowo przy użyciu programów czytających, a wszystkie informacje są dostrzegalne i zrozumiałe.

– Agata Kwiecińska, redaktor naczelna Muzykoteki Szkolnej

Spot promocyjny

Zobacz, co słyszysz! | Muzykoteka Szkolna | Spot

 

Zobacz również