Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Krzysztof Penderecki, fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

NInA zarejestruje „Pasję według św. Łukasza”

„Pasja według św. Łukasza”, jedno z ikonicznych dzieł Krzysztofa Pendereckiego, zabrzmi w Wielki Piątek w Filharmonii Narodowej pod dyrekcją samego kompozytora. Miesiąc później zapraszamy do kina NInA na pokaz rejestracji koncertu w standardzie Dolny Atmos i spotkanie z kompozytorem, które poprowadzi Anna S. Dębowska.

Najbardziej znany utwór Krzysztofa Pendereckiego obok Trenu – Ofiarom Hiroszimy obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania. W utworze podejmującym temat męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa Krzysztof Penderecki połączył Bachowskie tradycje z awangardowymi środkami muzycznymi. Dwuczęściowa pasja wzbogaca barokowy wzorzec nie tylko o zdobycze XX-wiecznej awangardy. Muzykolog Konrad Jeliński zwraca uwagę na to, że w Pasji według św. Łukasza słychać także muzyczne odniesienia do niderlandzkiej polifonii, weneckiej polichóralności, a także do jazzu.

Utwór zabrzmi w Wielki Piątek 25 marca w Filharmonii Narodowej pod dyrekcją samego kompozytora. Będzie to finałowy koncert tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Partie solowe wykonają sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Narodową Orkiestrę Symfoniczną prowadzi sam Krzysztof Penderecki.

Koncert zostanie zarejestrowany przez NInA w standardzie Dolby Atmos i już 27 kwietnia będzie go można obejrzeć w kinie NInA. Będzie to druga, po oratorium Sanctus Adalbertus, produkcja zarejestrowana na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. Jak mówi dyrektor NInA Michał Merczyński:

,,
Zapoczątkowaliśmy serię produkcji w technologii dźwięku wielokanałowego i w najlepszej obecnie rozdzielczości obrazu 4K. Tym samym, w naszej zmodernizowanej siedzibie będziemy mogli prezentować materiały audiowizualne w pełni wykorzystujące możliwości jakie ta przestrzeń daje jako jedyna niekomercyjna sala w Polsce.
,,

Transmisja

Koncert będzie można usłyszeć na żywo w radiowej Dwójce w audycji Filharmonia Dwójki. Początek transmisji o 19:30.

Zobacz również