Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Artyści”, mat. prasowe
Powrót

Produkcje NInA w Gdyni | 19-24 września

Filmy koprodukowane przez NInA, partnera głównego Festiwalu, znalazły się w programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dwa z nich – „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy oraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – zakwalifikowały się do Konkursu Głównego. Zaprezentowane zostaną również „Powidoki” – najnowszy film Andrzeja Wajdy, dwa pierwsze odcinki serialu „Artyści” oraz dokumenty poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca

„Jestem mordercą” według scenariusza reżysera to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Młody oficer milicji, po niepowodzeniach dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego mordercę kobiet.

Wołyń, reż. Wojciech Smarzowski

Akcja „Wołynia” toczy się w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.  Rok 1939. Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwa polowanie i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie między polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady, a Polacy niekiedy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci. 

Powidoki, reż. Andrzej Wajda

Wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy. Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości przedstawia historię człowieka niezłomnego, wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Głównym bohaterem jest artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka. Wajda jak nikt, potrafi w uniwersalny, a jednocześnie subtelny sposób wydobyć z niemalarskiego świata niedostrzegalne obrazy i sycić nimi widza.

Artyści, reż. Monika Strzępka i Paweł Demirski

Wśród prezentowanych na Festiwalu koprodukcji NInA znalazł się zbierający świetne recenzje serial „Artyści” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Serial nawiązuje do najlepszych tradycji - polskiego „Domu” i amerykańskiego „Mad Man”. Akcja rozgrywa się w teatrze: fikcyjnym, ale mającym wiele wspólnego z dzisiejszą Polską, a także środowiskiem celebrytów oraz gwiazd sceny i kina. Grają m.in. Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata. Po pokazie dwóch pierwszych odcinków w Gdyni odbędzie się spotkanie z twórcami.

Pokazy specjalne

W sekcji Pokazów Specjalnych przypomniany zostanie film „Zazdrość i medycyna” Janusza Majewskiego, którego rekonstrukcja cyfrowa była współfinansowany przez NInA, a także dokument „(Nie)obecność” Magdaleny Łazarkiewicz – biografia zmarłego w 2008 roku reżysera Piotra Łazarkiewicza, będąca niekonwencjonalną mozaiką wspomnień rodziny i przyjaciół, archiwalnych wypowiedzi artysty, fragmentów jego filmów i spektakli.

Do sekcji pokazów specjalnych dołączyły także dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: „Siedem dni  w tygodniu” w jego reżyserii (1988) oraz: „Begegnung mit Kieslowski’ (1995). Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na Festiwal przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba filmy po digitalizacji będą miały swoje polskie premiery.

Gdynia Dzieciom

NInA od wielu lat wspiera animację, jest wydawcą unikatowej serii DVD „Antologia polskiej animacji”, koprodukuje cieszące się popularnością wśród młodych odbiorców i uznaniem środowiska animacje dla dzieci m.in. „Pamiętniki Florki”, „Agi Bagi” czy „Pan Toti”. Właśnie dwa odcinki: „Pan Toti i czarodziejski grzebień” oraz „Pan Toti i wielkie jajo”, tej koprodukowanej przez NInA serii, będą prezentowane w ramach sekcji Gdynia Dzieciom.

Zobacz również