Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Wikimedia Commons, PD
Powrót

Kurs audiodeskrypcji. Rekrutacja trwa!

Zapraszamy na II edycję niezwykle popularnego kursu audiodeskrypcji. Jesienią znowu opowiemy jak przygotować materiały audiowizualne tak, by były dostępne także dla osób niewidomych i słabowidzących. Rekrutacja tylko do 30 sierpnia!

O audiodeskrypcji


Audiodeskrypcja to opis wszystkich wizualnych elementów, które składają się na film. Jest formą dźwiękowego komentarza, dzięki któremu między dialogami usłyszeć można nie tylko jak wyglądają bohaterowie, ale też jaka jest ich mimika i zachowanie, jakie scenografie zaprojektowano i jaką rolę w obrazie odgrywają barwy i światło. Takie rozwiązanie pozwala niewidomym i słabowidzącym w pełni doświadczyć tego, co dzieje się na ekranie, a wszystkim pozostałym – przeżyć film w nowy sposób, na poziomie czysto dźwiękowym.

Program


Kurs składać się będzie z trzech weekendowych zjazdów, podczas których uczestnicy poznają różne rodzaje audiodeskrypcji i jej teoretyczne podstawy, a także przygotują własne opisy do zaproponowanych im zdigitalizowanych filmów udostępnionych w Ninatece. Wypracowane podczas prac domowych i warsztatów skrypty zostaną zredagowane przez prowadzących szkolenie. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą mogli wziąć udział w wizycie w studiu nagraniowym, gdzie przygotowane przez nich opisy zostaną nagrane przez lektora. Audiodeskrypcje przygotowane podczas kursu zostaną następnie udostępnione w Ninatece.

Kurs poprowadzą Urszula Butkiewicz oraz Izabela Künstler.

W ramach szkolenia odbędą się także spotkania z ekspertami zajmującymi się różnymi rodzajami audiodeskrypcji: Wojciechem Figlem, Małgorzatą Paplińską, Joanną Witczak-Nowotną i Robertem Więckowskim.

Terminy i tematy:

Zjazd I

12 września 2015 godz. 9-17
Wprowadzenie do audiodeskrypcji; zasady opracowania audiodeskrypcji materiałów audiowizualnych

13 września 2015, godz. 9-17
Audiodeskrypcja dla dzieci; przydzielenie materiałów do samodzielnego opracowania

Zjazd II

10 października 2015, godz. 9-17
Konsultacje audiodeskrypcji filmu fabularnego; redakcja tekstu

11 października 2015, godz. 9-17
Audiodeskrypcja filmu dokumentalnego; przydzielenie fragmentów animacji do samodzielnego opracowania

Zjazd III

14 listopada 2015, godz. 9-17
Audiodeskrypcja dzieł sztuki; prezentacja skryptów opracowanych przez uczestników

15 listopada 2015, godz. 9-17
Redakcja końcowa; przygotowanie tekstu do nagrania


Miejsce: siedziba NInA, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa, okolice stacji metra Służew

Wizyta w studiu nagraniowym – termin w zależności od możliwości studia

Jak wziąć udział w kursie?


Kurs skierowany jest do osób, które zajmują się udostępnianiem w internecie materiałów audiowizualnych, redaktorów oraz zainteresowanych tym tematem studentów kierunków humanistycznych. Chętnych do udziału prosimy o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie formularza zgłoszeniowegdo 30 sierpnia 2015. Udział w kursie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona!

Kontakt:

Na wszystkie związane z kursem pytania odpowie Aleksandra Tokarska z działu edukacji i badań NInA: aleksandra.tokarska@nina.gov.pl; tel. 22 380 49 81.

 

 

Pliki do pobrania
DOC
Regulamin kursu_audiodeskrypcji_2015_jesień_AT.doc

Zobacz również