Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z „A Foreigner’s Guide to Polish Cinema”, mat. Instytut Adama Mickiewicza
Powrót

Interaktywne przewodniki Culture.pl

Portal Culture.pl przygotował serię przewodników multimedialnych po polskim filmie, fotografii i muzyce elektronicznej. Interaktywne opowieści w języku angielskim są skierowane przede wszystkim do zagranicznej publiczności zainteresowanej polską kulturą.

Mocną stroną przewodników są setki zdjęć, materiałów filmowych i nagrań, pozyskanych dzięki współpracy z narodowymi archiwami i artystami. Wiele z nich to unikaty, które dotychczas nie były dostępne w sieci.

A Foreigner’s Guide to Polish Cinema

Opowieść rozpoczyna animowana infografika o nagrodach dla polskich filmów, która zachęca do bliższego spotkania z mistrzami takimi jak Wajda, Kieślowski, Polański. Ciekawym wątkiem są też związki, jakie łączą polską i światową kinematografię:  polskie fascynacje Martina Scorsese czy udział Agnieszki Holland w powstaniu kultowego serialu "House of Cards".

Zobacz

A Foreigner’s Guide to Polish Photography

Podróż w czasie do początków polskiej fotografii. Przewodnik prowadzi odbiorców śladami wybitnych fotoreporterów i artystów. To także historia polskiej kreatywności – autor zdjęcia startującego balonu musiał wykazać się doprawdy niezwykłą inwencją.

Zobacz

A Foreigner’s Guide to Polish Electronic Music

Opowieść zaczyna się od transformacji ustrojowej po ’89 roku. Trudny, ale inspirujący dla artystów czas zaowocował powstaniem jednej z najciekawszych i najbardziej różnorodnych scen muzycznych.

Zobacz

Łukasz Górka z agencji BrightMedia, która współpracowała z redakcją Culture.pl przy tym projekcie, mówi:

,,
Sposób prezentacji zachęca nie tylko to poznania wybranej dziedziny kultury, ale także jej społecznego kontekstu. Forma i struktura artykułów multimedialnych budzą chęć odkrywania kolejnych rozdziałów opowieści. Oprócz bogatej oprawy wizualnej położyliśmy również nacisk na część technologiczną. Wzbogaciliśmy treści o animowane i interaktywne elementy, wykorzystując technologię WebGL.
,,

Lea Berriault, redaktorka prowadząca sekcję angielską Culture.pl, komentuje:

,,
Przewodniki wykorzystują potęgę technologii do opowiadania Polski światu. Mam nadzieję, że zatoczą one szerokie kręgi, popularyzując polską kulturę. Ich największym atutem są talenty światowej klasy artystów, którzy czekają na odkrycie na arenie międzynarodowej.
,,

 

Zobacz również