Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Łukasz Janik
Powrót

Historyczny sprzęt w pracowniach NInA

Dzięki wam przekonaliśmy się, że w wyścigu z czasem nie jesteśmy sami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do naszej misji ratowania zasobów audiowizualnych poprzez przekazywanie nam cennych informacji, a przede wszystkim – unikatowych urządzeń. Zobacz galerię!

W przeciągu ostatnich stu lat wiele technologii rejestracji odeszło w zapomnienie, pozostawiając po sobie olbrzymią liczbę nośników – przede wszystkim taśm i kaset. Zapisanych na nich materiałów nie można odtworzyć, ani zdigitalizować bez urządzeń, które służyły do tego dekady temu. Niestety o podobny sprzęt jest coraz trudniej. Nieprodukowany od wielu lat, dostępny jedynie w używanych, często niesprawnych egzemplarzach. Z każdym rokiem zwiększa się ryzyko utraty zapisanych na nich materiałów, często wyjątkowych, niedostępnych w innej postaci.

Dlatego chcemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy po otwarciu zmodernizowanej siedziby NInA, w tym pracowni do digitalizacji, rekonstrukcji cyfrowej oraz montażu audio i wideo, wspierają nas, dzieląc się cennymi informacjami, istotnymi dla poprawnej digitalizacji materiałów zarejestrowanych w starych technologii. Szczególne podziękowania należą się jednak tym, którzy obdarowali nas unikatowymi urządzeniami, dzięki którym wzrastają nasze szanse w walce o zachowanie najcenniejszych zbiorów polskiej kultury audiowizualnej.

Dzięki wam nasza pracownia wzbogaciła się o sprawny odtwarzacz kaset w formacie U-matic, który w latach 70. zapoczątkował erę magnetycznego zapisu obrazu emisyjnego na taśmach video, a także o projektor firmy Eumig do taśm 8mm, przez dziesięciolecia stanowiący fundament amatorskich rejestracji filmowych.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

 

fot. Łukasz Janik

Zobacz również