Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Fryderyki dla Waglewskich

Jesteśmy partnerem dwóch płyt, które otrzymały tegoroczne Fryderyki. W kategorii elektronika-indie-alternatywa zwyciężył Mamut Fisza i Emade, zaś w kategorii muzyka korzeni - Dobry wieczór Voo Voo.

Mamut

Mamut Fisza i Emade otrzymał nominacje w jeszcze dwóch kategoriach: utwór roku - za Ślady oraz teledysk roku - za Pył (można go obejrzeć w NINATECE). Album składa się z jedenastu utworów, zainspirowanych muzyką elektroniczną z lat 80. i 90. Artyści wykorzystali oryginalne instrumenty z tamtych lat. Refleksyjne teksty kontrastują tu z niemal taneczną muzyką. Jak mówił Fisz: 

,,
Lubię kontrasty. Płyta powstawała długo. Pierwsze utwory - Bieg i Dzień dobry, czyli te najbardziej hiphopowe - powstały jeszcze podczas trasy Waglewski Fisz Emade. Ale potem stwierdziliśmy, że nie chcemy nagrywać kolejnej rozgadanej, hiphopowej płyty. Od kilku lat namawiałem Piotrka na formę piosenkową. Kiedy przysłał mi muzykę do Pyłu i Zwiedzam świat, byłem szalenie zaskoczony, że proponuje piosenki utrzymane w duchu francuskiej tanecznej elektroniki. Powiedziałem mu, że chyba nie damy rady pójść w tym kierunku. Ale przyzwyczaiłem się do tego pomysłu i zacząłem myśleć nad tekstami.
,,

 

Pył Fisz Emade Tworzywo

Dobry wieczór

Voo Voo zwyciężyło w kategorii "Album roku - muzyka korzeni" za album Dobry wieczór, również dostępny w portalu NINATEKA. Gościem specjalnym sesji był Alim Gasimov, który współpracował z takimi artystami jak Jeff Buckley czy Kronos Quartet. . 

Nominacja dla Inspired by Lutosławski

Nominację do Fryderyków otrzymała także Grażyna Auguścik Orchestar za Inspired by Lutosławski. Na orkiestrę składają się trzy zespoły - Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Na płycie, której jesteśmy partnerem, znajdują się kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego, inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego. Trzy zespoły interpretują je w różnych estetykach: klasycznej, jazzowej i ludowej. Grażyna Auguścik śpiewając z każdym z zespołów wykorzystuje zróżnicowane techniki wokalne, adekwatne do danego stylu. 

 

Dobry wieczór Voo Voo

 

Zobacz również