Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fot. Malwina Toczek/FINA
Powrót

FINA lab | Program edukacji medialnej

Od połowy września do połowy grudnia zorganizowane grupy uczniów ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z edukacji medialnej w FINA.

Uczniowie będą mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z edukacją medialną m.in. dotyczące zasad funkcjonowania Internetu, podstaw komunikacji, bezpieczeństwa w sieci czy tego, jak gromadzić, przechowywać i archiwizować dane. Zajęcia dostosowane są każdorazowo do wieku, możliwości poznawczych i zainteresowań młodzieży oraz powiązane są z obowiązującą podstawą programową.

Zajęcia od października odbywają się we wtorki, środy, czwartki i piątki godzinach 10–11 (dla klas 1–4) i 11.30–13 (dla klas 5–8) w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.


Tematy dla klas 1-4
Jak przekazać dużo w krótkiej formie? Emotikony
Co to jest e - mail i jak z niego korzystać?
Od słuchawki do smartfona
Kolorowanie kadrów filmowych
Film w obrazach - tworzymy scenorysy!
Jak i po co utrwalamy rzeczywistość?
Poznajemy rozszerzoną rzeczywistość

Tematy dla klas 5-8
Mój znak w sieci
Jak stworzyć interaktywną prezentację?
Rzeczywiste-nierzeczywiste: filmowa Aurasma
Tworzymy gify!
Animacja poklatkowa na tabletach
Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych
Videoklipy na tabletach
Efekty specjalne na smartfonie i tablecie
Czym są i jak tworzyć memy?      

Prowadzący

Sylwia Żółkiewska

Graficzka, projektantka aplikacji mobilnych, animatorka kultury i autorka materiałów edukacyjnych na temat nowych technologii w kulturze i edukacji. Absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, gdzie w 2007 roku obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego. Jej animacje pokazywane były na festiwalach takich jak OFAFA, ReAnimacje, MiF, T-Mobile Nowe Horyzonty czy Balkanima. W latach 2011-2016 współtworzyła kilkanaście gier i aplikacji mobilnych m.in. na podstawie utworów Themersonów, Grochowiaka i Gałczyńskiego. Jest współautorką kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć (m.in. na potrzeby projektu Tablety w Twojej Bibliotece) oraz autorką przewodnika po świecie aplikacji mobilnych dla kultury i edukacji pt. APPetyt na APPlikacje (wyd. Fundacja Orange, 2016). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Fundacją Orange, Fundacją Culture Shock, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina.

Alicja Szulc

Pedagog, animator kultury, fotograf. Absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła realizację obrazu na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była wolontariuszką w Fundacji Mam Marzenie, wychowawcą w świetlicy środowiskowej w Stowarzyszeniu „U Siemachy”, wykładowczynią w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, koordynatorem projektów multimedialnych dla dzieci realizowanych przez  Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Od 2010 roku jest Latającym Animatorem Kultury, prowadzi warsztaty filmowo-fotograficzne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, wspiera merytorycznie projekty skierowane do najmłodszych. Od 2013 roku realizowała program rodzinny w Dziale Edukacji POLIN oraz współtworzyła pod kątem merytorycznym projekt Miejsca Edukacji Rodzinnej w Muzeum. Od kilku lat realizuje projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Współpracowała m.in. z Fundacją Mederi, Kalimbą, Czas dla Mam, Labolo, Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Nauki Kopernik – Festiwal Przemiany, Ikea, Sztukarnia, Kredka KaFe, Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja MaMa.

Paulina Jędrzejewska

Działa w temacie wolnej i nieformalnej edukacji, nowych technologii, projektów międzypokoleniowych i partycypacji. Doświadczona trenerka, certyfikowany coach grupowy, socjolożka, antropolożka kultury i aktywistka społeczna. Od 4 lat w Fundacji Culture Shock realizuje warsztaty Medialab, pracując na zmianie społecznej poprzez nowe technologie. Posiada również doświadczenie w prowadzeniu projektów międzypokoleniowych oraz przy realizacji działań mających na celu zwiększenie świadomości uczestników w obrębie nowych technologii cyfrowych w kulturze.  Z ramienia Fundacji Culture Shock członkini Koalicji Otwartej Edukacji oraz Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Zaangażowana w publiczną działalność na rzecz rozwoju miejskich projektów jak np. Narzędzie Budżetu Partycypacyjnego czy Warszawska Droga Kultury.Tworzy instalacje w przestrzeni publicznej, którą traktuje jako miejsce budowania kapitału społecznego i dialogu. Współzałożycielka startupu Hedoco produkującej open-sourcowy design oraz modę.

Zasady uczestnictwa

Aby wziąć udział w programie FINA lab, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich podopiecznych poprzez formularz, akceptując regulamin i wybierając termin. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 10–16 pod numerem +48 22 380 49 82.

Kontakt

W razie pytań prosimy o kontakt z Grzegorzem Krause z Działu Edukacji i Badań FINA: grzegorz.krause@nina.gov.pl, +48 22 380 49 87.

Zobacz również