Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Film o Karskim w polskich kinach

Film Karski i władcy ludzkości Sławomira Grünberga - laureata Emmy, wszedł na ekrany polskich kin 24 kwietnia, w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego. Łączy unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane.

Film opowiada między innymi o dramatycznym spotkaniu Karskiego z Rooseveltem. Jan Karski tak wspomina swoją wizytę w Białym Domu:  

,,
W końcu przeszedłem do kwestii żydowskiej: Panie Prezydencie, zanim opuściłem Polskę, została mi powierzona misja przez najważniejszych przywódców żydowskich. Sytuacja jest straszna. Bez pomocy z zewnątrz Żydzi w Polsce zostaną zgładzeni. W odpowiedzi na te dramatyczne słowa polski emisariusz usłyszał od Roosevelta następującą odpowiedź: Powiedz swoim przywódcom, że wygramy tę wojnę! Winowajcy zostaną ukarani za swoje zbrodnie. Sprawiedliwość i wolność zwyciężą. Ameryka jest przyjacielem waszego narodu. Pomożemy wam po wojnie. Przekaż swojemu narodowi, że mają w tym domu przyjaciela.
,,

Za słowami prezydenta USA nie stanęły żadne działania, a krótka notka o zamordowaniu miliona Żydów trafiła na odległą, szesnastą stronę poczytnego New York Timesa. Tamtego dnia dla wydawcy ważniejszy był news o gubernatorze Stanu Nowy Jork - Herbercie Lehmanie, który oddał swoje trampki na skład gumy. 

Animowane rekonstrukcje i unikalne materiały archiwalne

Walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z - jak ich nazywał sam Karski - „władcami ludzkości”, ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: Karski - opowieść o emisariuszu oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.

W filmie, oprócz nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

 

Plakat filmu "Karski i władcy ludzkości".
Plakat filmu Karski i władcy ludzkości

Zobacz również