Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Festiwal NInA Wersja Beta | Relacja na żywo | Dzień 2

Trwa czterodniowy maraton z serialami w Instytucie – drugi dzień imprezy upływa pod znakiem paneli dyskusyjnych. Tutaj znajdziecie najciekawsze cytaty, wywiady wideo z gośćmi i zdjęcia – po prostu festiwal w pigułce.

23:05

 

21:58

DJ Dook zaprasza na Silent Disco. Imprezę z warszawskim didżejem, którego główne inspiracje to złota era disco oraz brzmienie house z czasów narodzin kultury klubowej zaczniemy o 22:30.

21:40

Beta nocą #nowafalaseriali #ninabeta #narodowyinstytutaudiowizualny

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika NInA (@ninagovpl) 20 Maj, 2016 o 12:23 PDT

 

21:25

Internetowe serialomaniactwo vs rynek telewizyjny w Polsce. Joanna Nowakowska i Marcin Gotowiec z MEC Global opowiadają o zwyczajach fanów seriali.

20:56

 

20:32

19:45

Christian Wikander, producent „Mostu nad Sundem” i „Prawdziwych”, przedstawia składniki przepisu na przebojowy skandynawski serial, a także mówi o tym, do kogo szwedzka telewizja publiczna kieruje swoją ofertę filmową.

18:40

18:35

17:56

Francesco Capurro, koordynator Series Mania – największego festiwalu serialowego w Europie – opowiada o przyszłości produkcji audiowizualnych.

17:20

Studium przypadku: Nordic Noir

Christian Wikander:

,,
Skłamalbym mówiąc, że w zespołach scenarzystów mamy gender balance. Nie jest idealnie. Zresztą potrzeba więcej innych mniejszości: osób starszych, niepełnosprawnych, osób z prowincji. Potrzebujemy więcej perspektyw.
,,

Anna Nagler:

,,

Jeśli chcemy mieć w Polsce seriale na poziomie Nordic Noir, to powinniśmy nie tylko stawiać na wielopoziomowe historie, ale też na rozwój bohaterów, ich przemianę z biegiem danego serialu.

,,

17:18

16:31

Dyskusja „Co widzi ekran?”

Joanna Nowakowska:

,,
Grę o tron ogląda w Polsce porównywalna liczba widzów co „M jak miłość”.
,,

Marcin Grotowiec:

,,

Są seriale, które należy oglądać, żeby nie zostać wykluczonym z towarzystwa.

,,

16:20

Kolejna festiwalowa premiera: „Seryjni. Jak dziś oglądamy seriale” – dokument Kai Szafrańskiej i Janusza Raczyńskiego, portret polskiej serialowej publiczności.

15:43

Dyskusja „Co widzi ekran?”

Jakub Majmurek:

,,
Kulturowy przemysł angloamerykański nie tylko eksportuje swoje treści, ale też karmi się innymi treściami – choćby skandynawskimi czy izraelskimi. Dopiero przefiltrowane „przez Amerykę” eksportowane są na cały glob. Przykładem jest serial „Homeland”.
,,

Marcin Gotowiec:

,,

Polacy bardzo chętnie oglądają „Grę o tron”, ale także tęsknią za naszymi, polskimi treściami. Gdy przypominamy sobie, jak kilkanaście lat temu źle zrobiony został „Wiedźmin” – którego potencjał pokazała gra komputerowa – to uświadamiamy sobie, że jest tęsknota za wybitną polską produkcją.

,,

15:42

14:42

Czy w świecie seriali faktycznie odbywa się rewolucja? Jak zmienia się sytuacja reżyserów, producentów i scenarzystów, którzy tworzą seriale?

14:27


13:15

A tak bawiliśmy się pierwszego dnia.

 

12:57

Pierwsza z festiwalowych premier: „Serial po polsku”, czyli sonda wśród scenarzystów. Jaka jest kondycja polskiego rynku serialowego?

 

12:52

Panel dyskusyjny „Gdzie się podziały polskie seriale?”

Maciej Kubicki:

,,

Aspirujemy do amerykańskich seriali, ale gdyby prześledzić ich losy – kiedy doszło do ich produkcji, w jakich okolicznościach – to nie było tak, że scenarzysta kładł wydruk na stole. David Simon toczył boje z HBO o kolejne sezony serialu „The Wire”.

,,

12:48

12:29

Panel dyskusyjny „Gdzie się podziały polskie seriale?”

Magdalena Łazarkiewicz:

,,
Z moich doświadczeń telewizja publiczna, choć nie zawsze wyglądało to cukierkowo, to właśnie ta stacja, która jest powołana do tego, żeby eksperymentować, żeby robić projekty, które przekraczają pewne bariery, ograniczenia dotyczące języka filmowego.
,,

12:28

11:45

Panel dyskusyjny „Kulisy rewolucji”

Vincent Lannoo:

,,

Demirski pracował sam przez pół roku nad scenariuszem „Artystów”. To się nie zdarza na Zachodzie. Ale udało mu się – i świetnie. To bardzo lokalny serial. I tak powinno być: Local to global.

,,

11:30

Panel dyskusyjny „Kulisy rewolucji”

Christian Wikander:

,,

Nie można przywiązać się do filmu, a do serialu jak najbardziej. Seriale mają aspekt lojalności, bliskości, oczekiwania. Nie trzeba dyskutować codziennie „co obejrzymy”. To daje poczucie bezpieczeństwa.

,,

11:06

10:38

Monika Strzępka oraz Paweł Demirski tłumaczą, dlaczego zdecydowali się podjąć pracę nad serialem. Mówią, z czym kojarzy im się ta forma oraz zdradzają swoje plany na najbliższą przyszłość.

10:02

Dziś wieczorem zagraniczni eksperci opowiedzą o swoich serialowych odkrycia. Zapraszamy na spotkanie w ramach Festiwalu NIna Wersja Beta, a na razie zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami polskich krytyków.

09:03


Rozpoczynamy relację z drugiego dnia festiwalu. Zaczynamy o godzinie 10:00 panelem Kulisy rewolucji, w którym wezmą udział znakomici goście z zagranicy: producent m.in. Mostu nad Sundem i Prawdziwych Christian Wikander, reżyser i scenarzysta Vincent Lannoo, medioznawca Ian Macdonald i Francesco Capurro – koordynator największego festiwalu serialowego w Europie, Series Mania. Moderatorem dyskusji, której tematem będzie fenomen współczesnych seriali autorskich, będzie dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk.

Dla przypomnienia: ze szczegółowym programem festiwalu można się zapoznać tutaj.

Zobacz również