Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Malwina Toczek/NInA
Powrót

Efekt ekranu | Nowa książka Dwutygodnik.com

24 lutego z okazji Finału NInA premierę będzie miała książka Dwytygodnik.com „Efekt ekranu”, składająca się z tekstów poświęconych najnowszej kulturze cyfrowej – zupełnie nowych, jak i tych, które ukazywały się już na łamach magazynu. Publikacja będzie dostępna online w wersji elektronicznej.

O najważniejszych zjawiskach i przemianach w kulturze cyfrowej piszą w niej tacy autorzy jak Aleksandra Przegalińska, Jakub Dymek, Olga Drenda, Marek Krajewski czy Iwona Kurz – o wirtualnej rzeczywistości, elektronicznej literaturze, zjawisku slow web; o starych technologiach, które się nie udały; o algorytmach, które piszą książki; o postinternecie, prywatności i sucharach.

Darek Arest pisze o wpływie – lub jego braku – nowych technologii na kino; Karolina Plinta zastanawia się, czym jest interaktywność w dobie ciągłego usieciowienia, a Mirek Filiciak w tekście Nisze na stosie mówi o roli algorytmów w kształtowaniu dzisiejszego świata, nie tylko kultury.

W specjalnym tekście zamówionym przez NInA na zakończenie działalności Instytutu, profesor Zygmunt Bauman pisze o krainie pomiędzy utopią a retrotopią, w której aktualnie się znajdujemy. W książce znajdą się także liczne rozmowy, m.in. ze Lvem Manovichem, Casparem Sonnenem, Pawłem Janickim, z nowomediową grupą artystyczną panGenerator i Hubem Wydawniczym Rozdzielczość Chleba.

Efekt ekranu ilustrują rysunki Moniki Szydłowskiej, autorki bloga Na emigracji, a także stare „okładki” Dwutygodnik.com, które w latach 2009–2011 towarzyszyły każdemu numerowi pisma. Publikacja zawiera również infografikę przedstawiającą najważniejsze momenty i zjawiska ostatnich dwunastu lat cyfrowej kultury oraz działań NInA i (wcześniej) Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

Książka będzie dostępna od 24 lutego w formie papierowej oraz jako ebook do pobrania ze strony nina.gov.pl oraz Dwutygodnik.com.

Pobierz e-book

Format .mobi

Format .epub

Format .pdf

Zobacz również